RSS

Jak postępować z psem po adopcji?

Wkrótce w tym miejscu pojawią się szersze informacje dotyczące postępowania z nowo-przybyłym przyjacielem, ale już teraz prezentujemy kilka najważniejszych informacji.

– prosimy pamiętać, że zwierzę (pies czy kot), który zmienia swoje miejsce przechodzi ogromny stres. Niezależnie od tego, czy trafia do nas, czy idzie następnie do nowego domu nie rozumie co się tak naprawdę z nim dzieje i czego może się spodziewać. Pozwólmy mu zadomowić się w nowym miejscu, nie zaczynajmy go szkolić pierwszego dnia po przybyciu. Lepiej kupić mu kość czy wędzone ucho, dać niewielkie nagrody, aby nasz czworonóg poczuł się w nowy miejscu komfortowo. Pozwólmy mu dużo spać. Sen jest zwierzętom bardzo potrzebny. Niech zwierzę poczuje się u nas dobrze, na szkolenie przyjdzie jeszcze czas. Pies czy kot muszą obwąchać kąty, obejść posesję i poczuć się pewnie i swobodnie. 

– nie należy uznawać, że nasz czworonożny przyjaciel zaaklimatyzuje się u nas w ciągu jednego czy dwóch dni. Pies jest emocjonalnie rozwinięty jak 2-3-letnie dziecko. Czy pozwolilibyśmy, aby nasze dziecko biegało samo po ulicy i bawiło się bez opieki? Nie. Pamiętajmy, że pies jest jak takie małe dziecko. Wielokrotnie uda mu się uniknąć zderzenia z samochodem czy innym środkiem transportu, ale za którymś razem może się nie udać. Narazimy się na wysokie koszty związane z leczeniem, cierpienie zwierzęcia, a może i traumę związaną z jego wcześniejszym odejściem. Psy  należy prowadzić bez smyczy tylko na terenie do tego wyznaczonym lub na ogrodzonej posesji. Nie należy spuszczać psów w lesie. Wiele z nich już do nas nie wróci..

– pies czy kot to nie zabawka. Wszystkie zwierzęta odczuwają tak samo jak ludzie ból, strach i inne emocje. Nie róbmy zwierzęciu tego, czego sami nie chcielibyśmy doznać.

– nie należy trzymać zwierząt na uwięzi. Łańcuch wywołuje u psa ogromny dyskomfort i stres, a to z kolei wzmaga agresję. Czy ktoś z Państwa zechciał by spędzić 24 godziny przypięty łańcuchem bez możliwości swobodnego poruszania się? Pies przebywający bez przerwy na łańcuchu staje się nerwowy, poza tym długotrwałe uwiązywanie zwierząt sprzyja tworzeniu się zwyrodnień. Jeśli pies ma przebywać w boksie to także musi regularnie biegać lub chodzić na spacery. 

– pies przebywający na zewnątrz musi mieć odpowiednio ocieploną budę, która w zimie chroni psa przed zimnem czy wilgocią, latem przed upałem. Wejście także powinno być odpowiednio zabezpieczone. Buda powinna być na podeście, który izoluje psa od zimna. 

– pomieszczenia dla zwierząt muszą być odpowiednio wentylowane z dostępem do światła. Zwierzęta nie mogą przebywać w ciemności. Pomieszczenia wewnętrzne także muszą chronić zwierzę przed wilgocią, która bardzo źle wpływa na jego kondycję. Pomieszczenia dla zwierząt muszą być czyste.

– psy mogą przyjmować jeden do dwóch posiłków na dobę. Koty znacznie częściej (4-5 razy) w mniejszych porcjach. Każde zwierzę musi mieć dostęp do wody przez całą dobę.

– pamiętajmy o regularnym odrobaczaniu i odpchlaniu zwierząt. Preparaty chronią także przed kleszczami. Odrobaczenie jest ważne również ze względu na możliwość przeniesienia drobnoustrojów na nas i nasze dzieci. Regularne odrobaczenie zabezpieczy zatem i nas.

– dbajmy o coroczne szczepienie psa przeciw chorobom zakaźnym. Profilaktyka jest nawet kilkanaście razy tańsza niż leczenie. Szczepienie przeciw wściekliźnie jest obowiązkowe i wymagane w każdym roku. Wścieklizna jest chorobą śmiertelną, nieuleczalną i niebezpieczną także dla ludzi. Zwierzęta chore bardzo cierpią. Zwierząt, u których stwierdzono wściekliznę nie można wyleczyć.

– nie zapominajmy o znakowaniu zwierząt. Lyssetka, którą otrzymujemy przy szczepieniu, mikroczip czy adresatka pomogą nam szybko odnaleźć naszego przyjaciela jeśli z jakichś powodów się on zagubi.

– jesteśmy chętni, aby pomóc Państwu w pierwszych chwilach po adopcji. W razie potrzeby prosimy telefonować pod nr:  793-993-779.

Reklamy
 

Możliwość komentowania jest wyłączona.