RSS

Jak postępować z psem po adopcji?

Aby ułatwić Państwu podjęcie decyzji i przejście przez pierwsze dni z nowym czworonogiem opiszemy kilka najważniejszych informacji dotyczących adaptacji w nowym miejscu.

 

– prosimy pamiętać, że zwierzę (pies czy kot), który zmienia swoje miejsce przechodzi ogromny stres. Od chwili, gdy traci dom, poprzez przybycie do schroniska, a następnie do nowego domu, przechodzi wiele nieznanych mu dotychczas zdarzeń i nie rozumie co się tak naprawdę z nim dzieje i czego może się spodziewać. Pozwólmy mu na spokojnie zadomowić się w nowym miejscu, nie zaczynajmy go szkolić pierwszego dnia po przybyciu i nie róbmy niczego na siłę. Na początku najlepiej kupić pieskowi kość do gryzienia lub wędzone ucho do żucia, dać niewielkie nagrody, aby nasz czworonóg poczuł się w nowy miejscu komfortowo. Pozwólmy mu dużo spać by odespał czas spędzony w schronisku. Sen jest zwierzętom bardzo potrzebny. Niech najpierw zwierzę poczuje się u nas dobrze, na szkolenie przyjdzie jeszcze czas. Pies czy kot muszą obwąchać kąty, obejść posesję i poczuć się pewnie i swobodnie. Tresura już od pierwszego dnia i tak nie będzie skuteczna, a może sprawić, że zwierzak straci do nas zaufanie.

– nie należy uznawać, że nasz czworonożny przyjaciel zaaklimatyzuje się u nas w ciągu jednego czy dwóch dni. Część psów czuje się doskonale juz po pierwszej drzemce, inne potrzebują na to nawet kilku tygodni.

 Pies jest emocjonalnie rozwinięty na poziomie 2-3-letniego dziecka. Czy pozwolilibyśmy, aby nasze dziecko biegało samo po ulicy i bawiło się bez opieki? Nie. Pamiętajmy, że pies jest właśnie trochę jak takie małe dziecko. Może wybiec na ulicę, nie zauważyć samochodu, nie znając okolic może zdezorientowany biegać nie wiedząc gdzie ma powrócić. Prosimy pamiętać, by absolutnie nie puszczać psiaka luźno przy ruchliwych ulicach. Wielokrotnie uda mu się uniknąć zderzenia z samochodem czy innym środkiem transportu, ale za którymś razem może się nie udać. Narazimy się na wysokie koszty związane z leczeniem, cierpienie zwierzęcia, a może i traumę związaną z jego wcześniejszym odejściem. Psy  należy prowadzić bez smyczy tylko na terenie do tego wyznaczonym lub na ogrodzonej posesji. Nie należy spuszczać psów w lesie. Wiele z nich już nigdy do nas nie wróci.

– pies czy kot to nie zabawka. Wszystkie zwierzęta odczuwają ból tak samo jak ludzie. Mogą się bać, mogą chorować i wymagają wówczas opieki lekarza weterynarii. Nie róbmy zwierzęciu tego, czego sami nie chcielibyśmy doznać. Kochane, zadbane zwierzę odwdzięczy się dozgonną psią / kocią miłością, a my będziemy mieć najlepszego przyjaciela pod słońcem.

– nie należy trzymać zwierząt na uwięzi. Łańcuch wywołuje u psa ogromny dyskomfort i stres, a to z kolei wzmaga agresję. Czy ktoś z Państwa zechciał by spędzić 24 godziny przypięty łańcuchem bez możliwości swobodnego poruszania się? Raczej nie.. Pies przebywający bez przerwy na łańcuchu staje się nerwowy, poza tym długotrwałe uwiązywanie zwierząt sprzyja tworzeniu się zwyrodnień, np. w obrębie kręgosłupa czy stawów.

Psy to zwierzęta stworzone do ruchu. Jest on im bardzo potrzebny i bezpośrednio wpływa na ich samopoczucie i kondycję. Jeśli pies ma przebywać w boksie to także musi regularnie biegać lub chodzić na spacery. 

– pies przebywający na zewnątrz musi mieć odpowiednio ocieploną budę, która w zimie chroni psa przed zimnem czy wilgocią, latem przed upałem. Wejście także powinno być odpowiednio zabezpieczone. Buda powinna być na podeście, który izoluje psa od zimna i wilgoci.

– pomieszczenia dla zwierząt muszą być odpowiednio wentylowane z dostępem do światła. Zwierzęta nie mogą przebywać w ciemności. Pomieszczenia wewnętrzne także muszą chronić zwierzę przed wilgocią, która bardzo źle wpływa na jego kondycję. Pomieszczenia dla zwierząt muszą być czyste.

– psy mogą przyjmować jeden do dwóch posiłków na dobę. Koty znacznie częściej (4-5 razy) w mniejszych porcjach. Każde zwierzę musi mieć dostęp do świeżej, czystej wody przez całą dobę.

– pamiętajmy o regularnym odrobaczaniu i odpchlaniu zwierząt. Preparaty chronią także przed kleszczami. Odrobaczenie jest ważne również ze względu na możliwość przeniesienia pasożytów na nas i nasze dzieci. Regularne odrobaczenie zabezpieczy zatem i nas.

– dbajmy o coroczne szczepienie psa przeciw chorobom zakaźnym. Profilaktyka jest nawet kilkanaście razy tańsza niż leczenie. Szczepienie przeciw wściekliźnie jest obowiązkowe i wymagane w każdym roku. Wścieklizna jest chorobą śmiertelną, nieuleczalną i niebezpieczną także dla ludzi. Zwierzęta chore bardzo cierpią. Zwierząt, u których stwierdzono wściekliznę nie można wyleczyć.

– nie zapominajmy o znakowaniu zwierząt. Lyssetka, którą otrzymujemy przy szczepieniu, mikroczip czy adresatka lub numer telefonu napisany na obroży pomogą nam szybko odnaleźć naszego przyjaciela jeśli z jakichś powodów się on zagubi.

– bardzo prosimy by nie krzyczeć na zwierzęta, nie bić ich, nie straszyć. Nie pomoże to w zdobyciu zaufania ze strony naszego zwierzaka, a doprowadzi do tego, że psiak/kociak będą nas unikać i się nas bać. Nigdy nie wolno karać psa za to, że załatwił sie w domu. Może to doprowadzić do tego, że będzie się załatwiał w stresie, albo tylko pod naszą nieobecność i w miejscach, w których nie będziemy mogli go zobaczyć. W przypadku kłopotów z zachowaniem czystości, szczekaniem, brakiem apetytu i innymi kłopotami prosimy by dzwonić do nas. W miarę możliwości postaramy się pomóc lub skierujemy do odpowiednich osób.

 

– decyzję o adopcji zwierzaka najlepiej podjąć konsultując się z rodziną. Warto dopasować zwierzę i jego temperament do naszego stylu życia i warunków mieszkaniowych. Ratlerek będzie czuł znacznie lepiej na kanapie, a  owczarek podhalański czy bernardyn zdecydowanie lepiej odnajdzie się w domu i ogrodzie, a nie w bloku, na IV-tym piętrze, bez windy.

 

– jesteśmy chętni, aby pomóc Państwu w pierwszych chwilach po adopcji. W razie potrzeby prosimy telefonować pod nr:  793-993-779 – Iwona – codziennie w godzinach 8-20.

 

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.